Virtuální a rozšířená realita v muzeu

Cestujte zpátky časem… No opravdu. Díky virtuální realitě, můžete navštívit historická místa a historické události, o kterých se Vám ani nesnilo.

Ve virtuální realitě, se můžete potkat s významnými osobnostmi minulosti. Zmapovat jak šel čas a jak se místa postupně měnila. Můžete se zúčastnit tažení Napoleona Bonaparte a nebo se podívat, jak lidé zvonili klíči na Václavském náměstí při Sametové revoluci.

Lidé chtějí prožívat, aby si lépe zapamatovali.

Je jednoduché si přečíst článek o zajímavostech z historie, nebo přírodovědy, ale prožít si situaci téměř na „vlastní kůži“ to se vryje do paměti výrazně déle. Zažijte a pochopíte. To je koncept virtuální reality.

V České Republice je již několik muzeí a galerií, které moderní technologie zařadili do svého programu. Například Zlínská galerie využila VR na své výstavě Rozum vs Cit. V Olomouci je možné projít se po středověkém náměstí, nově chystá své expozice i Most.

Mezi další možnosti využití v muzeích a galeriích patří rozšířená realita.

Díky tabletu, nebo chytrému mobilu si nyní můžete zobrazit různé artefakty ve 3D, prohlédnout a prozkoumat si je ze všech stran. Předměty, které můžete obvykle vidět pouze ve vitríně nebo na obrázku, bude ležet přímo před vámi, jen se jí dotknout. Při pohledu na obraz vám pro změnu mohou „vyběhnout“ doplňující informace k tématu, nebo 3D model autora v celé jeho kráse.

Při používání rozšířené reality se můžete setkat třeba i s QR kódy. Ty umožňují zobrazit video obsah, obrázky, 3D model, hlasovou nahrávku a nebo psaný text, k jakémukoliv exponátu, k jakékoliv události. Stačí namířit mobil nebo tablet, načíst QR kód a z nudné prohlídky se může stát interaktivní zábavná vzdělávací aktivita.

V době, která je na vnímání a pozornost návštěvníků velice náročná, je virtuální a rozšířená realita novým způsobem, jak přitáhnout do muzeí a galerií nové, mladé návštěvníky. Zároveň zaujme i ty stávající, kteří jsou pravidelnými účastníky a muzea nebo galerie pro ně nejsou neznámé. Pohled na historii z nového úhlu, prožití si událostí, návštěva dalekých míst a cesta časem do historie – to jsou aktivity, které budou brzy přístupné ve většině moderních muzeí.